Czy guma do żucia jest zdrowa?

29 kwietnia 2019

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa słodki smak gumy do żucia Donald oraz Turbo! Obecnie do wyboru są gumy owocowe, ale także miętowe o różnym stopniu intensywności. Ale jak wyglądały pierwsze gumy do żucia?

Starożytni „producenci”

Co ciekawe, za twórców gumy do żucia uznaje się starożytnych Greków, którzy chcąc odświeżyć oddech i oczyścić swoje zęby żuli… żywicę! Dzisiejsze gumy do żucia powstają w bardzo skomplikowanym procesie obróbki ropy naftowej.

Pozytywne aspekty

Żucie gumy, ale oczywiście tej bez cukru, ma całkiem sporo zalet — potwierdzi to każdy stomatolog. Warszawa jako centrum Polski ma wielu specjalistów, którzy to potwierdzą w swoich przychodniach. Guma do żucia przede wszystkim odświeża oddech i zwiększa produkcję śliny, co chroni nasze zęby przed próchnicą. Ponadto osoby, które walczą z uzależnieniem od nikotyny, powinny wiedzieć, że żucie gumy obniża oznaki głodu nikotynowego. Rzucanie palenia może być zatem łatwiejsze, gdy mamy przy sobie gumę do żucia. By walka z nałogiem była jeszcze skuteczniejsza, powinno się odwiedzić specjalistę od uzależnień. Miejscami, w którym przyjmują lekarze od leczenia uzależnień są m.in. przychodnia w dzielnicy Muranów.

Wady żucia gumy

Warto jednak pamiętać, że zbyt długie żucie gumy do żucia może mieć negatywne konsekwencje, które zmuszą do wizyty u lekarza stomatologa w takim miejscu, jak np. przychodnia. Na NFZ w Warszawie w wielu dzielnicach takich jak m.in Śródmieście czy Wola, przyjmuje dużo, bardzo dobrych lekarzy, do których można zgłosić się po pomoc. By jednak temu zapobiec, przestrzegajcie zasady, która mówi, że zdrowe żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. W innym przypadku może się ono skończyć bólami głowy czy migreną, ale także podrażnieniem jelit, które jest efektem zwiększonego wydzielania soków żołądkowych. Dodatkowo zbyt długie żucie gumy może doprowadzić do wizyty u stomatologa ze względu na wypadające plomby, a nawet z powodu przerostu mięśni odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą.

Posted in Artykuły
Call Now Button