Do czego służy pulsoksymetr?

25 listopada 2020

Pulsoksymetr to urządzenie do pomiaru saturacji krwi, czyli mierzenia ilość tlenu w naszej krwi. Najczęściej pulsoksymetr wykorzystuje się przy chorobach związanymi z płucami i sercem. W ostatnim czasie zyskał dużą popularność, ponieważ wykorzystuje się go również przy kontrolowaniu przebiegu COVID-19 leczonego w domu.

 

Jak działa pulsoksymetr?

To małe urządzenie wystarczy założyć na palec lub nadgarstek (w zależności od rodzaju pulsoksymetru) i już po kilku sekundach otrzymujemy wynik. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbólowe, które możemy przeprowadzić sami w swoim domu. Oprócz badania poziomu nasycenia krwi tlenem – saturacji, rejestruje również nasze tętno.

Prawidłowy poziom natlenienia krwi to od 99% do 96%. Warto zwrócić również uwagę na wiek i inne towarzyszące choroby – wtedy wynik może być nieco niższy. W tym wypadku nie powinien jednak wskazywać mniej niż 90%. Poniżej tych wartości powinniśmy szybko skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

Tak niski poziom wskazuje na potencjalne niedotlenienie, podczas którego komórki naszego organizmu nie otrzymują odpowiednich ilości tlenu. Mogą pojawić się również duszności, które występują w kolejnych stadiach np. koronawirusa.

 

Co może wpłynąć na nieprawidłowy wynik pulsoksymetru?

Może zdarzyć się tak, że mimo braku chorób i dobrego samopoczucia, nasz wynik na pulsoksymetrze jest bardzo niski. Warto zwrócić wtedy uwagę na inne czynniki, które mogą wpływać na nieprawidłowy pomiar. Zanim skontaktujemy się z lekarzem, warto sprawdzić, czy: 

  • nie ruszaliśmy palcem podczas pomiaru, 
  • mieliśmy wilgotną albo mokrą dłoń, 
  • paznokcie pomalowane lakierem (np. tradycyjnym, czy hybrydowym),
  • lub mamy zbyt długie paznokcie.

W takie sytuacji warto po kilku minutach wykonać ponownie pomiar, usuwając czynniki, które mogły potencjalnie zakłócić wskazanie poprawnego wyniku. 

 

Pulsoksymetr a koronawirus

Oprócz chorób przewlekłych częstą przyczyną niedotlenienia organizmu jest również koronawirus. COVID-19 w większości przenika do organizmu przez układ oddechowy. W ten sposób często prowadzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego i zmniejszenia wymiany gazowej w płucach.

Jeżeli chorujący ma łagodne objawy koronawirusa lub nie ma ich wcale i leczy się w domu, pulsoksymetr może być przydatny do samokontroli stanu zdrowia, wczesnego wykrycia spadków poziomu tlenu i pilnego skontaktowania się z lekarzem. 

Warto jednak pamiętać, że pulsoksymetr nie wykryje koronawirusa w organizmie i nie służy do diagnozowania COVID-19. W tym celu niezbędne jest wykonanie właściwych testów.

 

Zbliżają się święta, dlatego jeśli nie macie pomysłu na prezent pod choinkę, pomyślcie o pulsoksymetrze dla najbliższych. W 2020 roku szczególnie przekonaliśmy się o tym, że zdrowie jest najważniejsze. 

Osoby starsze i z grupy podwyższonego ryzyka powinny szczególnie o siebie dbać i regularnie kontrolować swój stan zdrowia.

 

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->