Skóra pod maseczką – jak dbać o cerę w pandemii?

30 grudnia 2020

W czasach globalnej pandemii w przestrzeni publicznej musimy zakrywać usta i nos maseczkami, przyłbicami lub innymi elementami odzieży, które to umożliwiają. Maseczki ochronne na naszych twarzach są jednymi z najskuteczniejszych rozwiązań chroniących przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Noszenie ich jednak przez dłuższy czas może pogorszyć stan naszej skóry, jeśli o nią nie zadbamy. 

 

Jak dbać o cerę pod maseczką?

Warto zwracać uwagę na materiał zakrywający naszą twarz. Ma on bezpośredni kontakt ze skórą. Warto korzystać z delikatnych, najlepiej bawełnianych (oddychających) materiałów. Dzięki temu nasza skóra może oddychać i łatwiej utrzymać czystość. Warto również zwracać uwagę na kolor maseczek bardzo ciemne materiały i te bardzo białe (chemicznie wybielanie) mogą zawierać barwniki, przez które możemy narazić się na silne reakcje alergiczne i zmiany skórne.

Podczas oddychania pod maseczką ochronną robi się ciepło i wilgotno, a są to dobre warunki do szybkiego rozwoju bakterii i drobnoustrojów. W związku z tym na naszej skórze możemy czasem zaobserwować nasilenie zmian skórnych, trądziku czy większą ilość zaskórników. 

Warto regularnie prać maseczkę w wysokiej temperaturze – dzięki czemu nie przeniesiemy na twarz brudu, bakterii i wirusów z naszego poprzedniego założenia. Zalecane jest posiadanie od kilku do kilkunastu sztuk maseczek, aby móc je często zmieniać i prać pomiędzy użyciami.

Jeśli nosimy maseczki jednorazowe, utylizujmy je odpowiednio po każdym użyciu. Nie jesteśmy w stanie ich wyprać, a bakterie i wirusy, znajdujące się na materiale po ponownym założeniu, mogą powodować dodatkowe nasilanie problemów skórnych.

 

Jak zadbać o skórę w czasie koronawirusa? 

Pamiętajmy, że codzienna pielęgnacja naszej skóry jest bardzo ważna. Dzięki temu możemy poprawić stan naszej cery podczas długotrwałego noszenia maseczek.

Najważniejsze jest oczyszczanie i nawilżanie skóry twarzy. Pamiętajmy jednak, aby nie nakładać na nią zbyt wielu produktów naraz. Mocny makijaż również warto zamienić na krem z filtrem UV. Pamiętajmy, że zdrowa cera to zasługa – przede wszystkim – dobrej pielęgnacji na co dzień.

Jeśli to możliwe, co kilkadziesiąt minut zmieniajmy maseczkę na czystą i nie dotykajmy rękami swojej twarzy. Na rękach znajduje się wiele drobnoustrojów, które łatwo możemy przenosić na inne dotykane miejsca.

Przy pojawieniu się zmian skórnych na twarzy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, warto skonsultować, aby występujące objawy obejrzał i zdiagnozował lekarz dermatolog.

Posted in Artykuły
Call Now Button