Jak leczyć odmrożenia?

14 stycznia 2020

Wychodząc na mróz nieodpowiednio ubranym, głodnym, zmęczonym, czy odwodnionym ryzykujemy miejscowymi odmrożeniami.⁣ Skóra staje się wtedy czerwona i piekąca, a w dalszym etapie może przybrać biały kolor, być twarda i zdrętwiała. Odmrożenia pojawiają się w momencie uszkodzenia tkanek pod wpływem zimna. Najbardziej narażone są dłonie, stopy, uszy oraz nos, ponieważ są najbardziej odsłonięte i wystawione na chłód.

Co zrobić, kiedy dojdzie do lekkich odmrożeń?⁣

Na samym początku warto przebrać się w suche i ciepłe ubrania,⁣ dzięki temu organizm trochę się ogrzeje. Pozbędziecie się często wilgotnej lub zimnej odzieży, która podtrzymuje niską temperaturę ciała.

Ogrzanie miejsca odmrożenia, jest niezbędne, jednak należy to robić bardzo powoli i stopniowo. Na początek owijając je kocem, a po kilku minutach wkładając do ciepłej wody, która nie przekracza 36° C. Za szybkie ogrzanie mogłoby spowodować przyspieszenie krążenia, dotarcie lodowatej krwi do serca, co mogłoby wstrzymać jego pracę.

Wypicie ciepłej, ale nie gorącej herbaty jest idealnym pomysłem, ponieważ rozgrzeje Wasz organizm od środka. Dodając imbiru, dodatkowo poczujecie przyjemne ciepło.

Jeśli miejsce odmrożenia zaczyna nabierać prawidłowego koloru i zdrętwienie powoli mija, warto zrobić lekką gimnastykę. Ruszanie odmrożonym miejscem, pomoże powoli przywrócić prawidłowe krążenie, które jest niezbędne do właściwego działania organizmu.

Zawsze warto skonsultować się lekarzem, czy nie potrzebujecie dodatkowej pomocy, ponieważ domowy ratunek może nie być wystarczający i specjalistyczne leczenie będzie niezbędne.

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->