Jak otrzymać Unijny Certyfikat COVID?

15 czerwca 2021

Czym jest Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Jego potoczną nazwą może być też “paszport szczepień”.

Certyfikat będzie stosowany i uwzględniony od 1 lipca 2021 roku we wszystkich Państwach Unii Europejskiej, ale już można go otrzymać. Jednak proces wydawania i weryfikacji paszportu jest dowolny dla każdego członkowskiego państwa.

Co zyskujemy, posiadając Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID ułatwi przede wszystkim podróżowanie po Unii Europejskiej. Dzięki niemu różnice w zakresie obostrzeń i ograniczeń w danych państwach zostaną uspójnione. Pozwoli to również w prosty sposób sprawdzić, które osoby zostały już zaszczepione w jednym, spójnym systemie. Warto jednak pamiętać, że certyfikat nie będzie bezwarunkowo uprawniał do podróży.

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Obecnie Unijny Certyfikat COVID jest możliwy do pobrania tylko na Internetowym Koncie Pacjenta tj. IKP. Po zalogowaniu na dole strony pojawi się zakładka „Certyfikaty”. Po wybraniu odpowiedniego certyfikatu wystarczy kliknąć „Pobierz kod QR”.

Przed 1 lipca 2021 r. pojawi się również możliwość posiadania paszportu szczepień na aplikacji mobilnej w telefonie mObywatel. Będzie on dostępny tylko dla osób, które przyjęły pełne dawki szczepienia.

Kto może pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Każda osoba zaszczepiona dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca i jedną dawką Johnson&Johnson. (Certyfikat jest wtedy ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki),

Osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 (certyfikat jest ważny 48 godzin od otrzymania wyniku),

Ozdrowieńcy – osoby, które wyzdrowiały po koronawirusie (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->