Jak zapobiegać miażdżycy?

26 listopada 2019

Odczuwanie szybszego zmęczenia przy zwykłych codziennych aktywnościach, przyspieszony oddech przy wejściu po schodach, problemy z koncentracją w szkole i pracy, czy kłopot z zapamiętywaniem, czegoś, co kiedy nie stanowiło żadnego problemu. Wszystkie wymienione wyżej symptomy mogą być pierwszymi oznakami miażdżycy!

Czy miażdżyca jest groźna?

Najczęstszymi przyczynami zgonów na świecie i w Polsce są choroby układu krążenia, do których kwalifikuje się właśnie miażdżyca. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na dietę i swój styl życia, bo właśnie te dwie rzeczy wpływają najbardziej na rozwój tej choroby. Organizm produkuje za dużo niezdrowego cholesterolu, który może prowadzić do przewlekłej choroby zapalnej tętnic. Pogrubiająca się blaszka miażdżycowa wpływa na utrudnienie przepływu krwi w naszych tętnicach, czego konsekwencją może być nawet zawał serca.


Jak się przed tym chronić?⁣

Rzucenie palenia tytoniu oraz e-papierosów, które bardzo źle wpływają na nasz organizm. Podczas palenia wytwarza się adrenalina, która powoduje wzrost ciśnienia krwi i serce bije bardzo szybko. Wytwarzają się również wolne rodniki, które mają znaczący wpływ na uszkadzanie ścian naczyń.

Negatywny wpływ smażonych i tłustych potraw. Maksymalna ilość spożywanych tłuszczy nie powinna przekraczać 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. To właśnie zły cholesterol jest dla nas najbardziej niebezpieczny. Niskotłuszczowa dieta w połączeniu z ruchem może obniżyć go aż o 10%, które często może uratować życie.

Nie od dziś wiadomo, że ruch zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym również układu krążenia. Z roku na rok rośnie liczba osób uprawiających regularnie aktywność fizyczną w Polsce, jednak cały wskaźnik jest poniżej 20%.

Posted in Artykuły
Call Now Button