Jakie są objawy depresji?

30 kwietnia 2019

Depresja to poważna choroba, dotykająca ogromną część polskiego społeczeństwa. Choć o zaburzeniach depresyjnych mówi się coraz głośniej, na ich temat wciąż pokutuje wiele krzywdzących mitów. Co jest prawdą o depresji, a o jakich przekonaniach warto zapomnieć już dzisiaj? O tym poniżej!

MIT – Depresja to zwykłe uczucie smutku

Depresja miewa różne oblicza – nie zawsze podstawowym z nich jest silny smutek.

Zaburzenia depresyjne są jednak czymś więcej niż tylko sporadycznym i mijającym przygnębieniem, jakie towarzyszy każdemu z nas w sytuacjach kryzysowych. Jak przekonują specjaliści z przychodni NFZ w Warszawie, utrata pracy, zakończenie związku czy śmierć bliskiej osoby zwiększają co prawda ryzyko wystąpienia depresji, ale nie są konieczne do rozwoju choroby.

 

MIT – Antydepresanty zmieniają osobowość

Leki antydepresyjne przywracają jedynie równowagę hormonalną w mózgu – wpływają na neuroprzekaźniki, których aktywność jest zaburzona w trakcie depresji. Warto jednak pamiętać, że nie oddziałują w żaden sposób na osobowość chorego ani nie powodują jego uzależnienia. Dzięki zażywaniu leków, które przepisują specjaliści z przychodni na Muranowie, u osób z depresją zanikają huśtawki nastrojów, zmniejsza się niepokój i przybywa energii do działania.

 

MIT – Depresja to choroba ludzi słabych

Krzywdzące przekonanie o tym, jakoby depresja dotykała wyłącznie osoby o słabej psychice sprawia, że wielu z nich trudno przyznać się do swoich problemów. Poczucie wstydu i wyobcowania powoduje, że chorzy zamykają się w sobie i izolują od otoczenia. Tymczasem depresja jest chorobą, wynikającą z zaburzenia w pracy mózgu. Wymaga leczenia farmakologicznego i terapii psychologicznej w Warszawie. Silna wola i pozytywne myślenie to nie wszystko, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem.

 

FAKT – Depresja częściej dotyka kobiet

Zgodnie ze statystykami, depresja dotyka dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że ci drudzy nie chorują na nią wcale. Prawdą jest również to, że z uwagi na uwarunkowania społeczne, panowie rzadziej dzielą się problemami sfery psychicznej z otoczeniem, w tym lekarzami psychiatrami i psychologami w Warszawie. Inny jest też u nich sam przebieg depresji – chorzy często rzucają się w wir pracy lub nadużywają substancji psychoaktywnych.

 

FAKT – Depresja daje różne objawy

Depresję utożsamia się głównie z obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań i brakiem chęci do działania. Choroba może jednak manifestować swoją obecność w różnych obszarach ciała, nie tylko w głowy. Do częstych symptomów depresji należą choćby: zaburzenia snu (bezsenność w nocy i przesypianie dnia), przewlekłe zmęczenie, problemy z apetytem, bóle mięśni i kręgosłupa, a nawet podwyższona agresja czy skłonność do nałogów – przekonują psycholodzy z centrum Warszawy.

 

FAKT – Warto rozmawiać o problemie

Chorzy na depresję nie mówią często o swoim problemie z powodu obaw przed brakiem zrozumienia i z poczucia słabości. Decyzja o rozpoczęciu terapii w Warszawie wymaga od nich nie lada dojrzałości i siły charakteru. Dlatego tak ważne, by nieustannie rozglądać się dookoła – być może ktoś z naszych bliskich potrzebuje specjalistycznego wsparcia, o które sam boi się poprosić.

 

Gdzie na terapię w Warszawie?

Zmagasz się z depresją? Podejrzewasz, że choroba dotknęła bliską Ci osobę? Nie czekaj! Skorzystaj z pomocy psychologów lub psychiatrów z przychodni NFZ w Warszawie. Przychodnia dba o to, abyś uzyskał kontrolę nad swoich uzależnieniem i dowiedział się jak pomóc osobie uzależnionej.

 

Dodatkowo, pod numerem 116 123 działa ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym.

Posted in Artykuły
Call Now Button