Kim jest i czym zajmuje się dermatolog?

20 października 2020

Dermatolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatolog specjalizuje się w prowadzeniu chorób skóry oraz ogólnoustrojowych chorób, które objawiają się na skórze.

W czasie wizyty dermatolog NFZ bada zmiany skórne oraz diagnozuje te, które mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Za pomocą m.in. dermatoskopu może również wykryć zachodzące wczesne zmiany chorobowe, dzięki czemu pacjent ma szansę na całkowite wyleczenie.

Jak wygląda wizyta dermatologiczna?

U lekarza dermatologa warto najlepiej raz w roku przeprowadzać profilaktyczne sprawdzenie stanu skóry, przebarwień i zmian skórnych (szczególnie przed okresem letnim) oraz korzystać z konsultacji zawsze wtedy, gdy na naszej skórze zauważymy niepokojące zmiany.

Większość wizyty opiera się na szczegółowym wywiadzie i badaniu skóry. Dermatolog powinien zapytać o choroby przewlekłe oraz historię chorób w rodzinie. Mogą mieć one duży wpływ na to, co dzieje się z naszą skórą. Może również zapytać o zmiany występujące w przeszłości i jak dokładnie wygląda nasza dieta.

Konsultacja dermatologiczna może rozwiać wiele wątpliwości i pomóc ze zmianami, z którymi borykamy się na co dzień.

Jak przygotować się do wizyty?

Chcąc skorzystać z usług dermatologa na NFZ w Warszawie, potrzebne jest skierowanie od internisty lub lekarza rodzinnego. Istnieje możliwość również skorzystania z usług komercyjnych, w naszej przychodni jest to koszt 150 zł.

Istnieje również możliwość zrealizowania zdalnej teleporady, jeśli lekarz dermatolog wcześniej prowadził nasz przypadek i ma w systemie naszą kartę choroby. Po konsultacji może podjąć decyzję o przedłużeniu stosowanej kuracji, wypisać brakujące recepty lub po wywiadzie – zlecić dodatkową diagnostykę, np. badanie krwi.

Uwaga!

  • Zgłaszając się na badanie, ważne jest, aby nie nakładać makijażu – jeśli badanie ma obejmować twarz. Przy obszarze pokrytym gęstym zarostem warto przed dniem wizyty wydepilować skórę.
  • Jeśli już wcześniej leczyliście się u dermatologa, warto zabrać ze sobą historię dotychczasowego leczenia oraz listę leków/maści wraz z dawkami, jakie stosujecie.

Regularne badanie dermatologiczne i profilaktyka przynajmniej raz w roku – ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i dobrostan naszej skóry. Pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób już na wczesnym etapie ich rozwoju.
Skóra to największy płaszcz ochronny naszego organizmu.

Zapisz się na konsultacje z dermatologiem w Warszawie:
🔹 22 838 73 64
🔹 22 838 86 30
🔹 794 692 762

Posted in Artykuły
Call Now Button