Kim jest i czym zajmuje się laryngolog?

3 września 2020

Laryngolog najczęściej kojarzy się z leczeniem problemów związanych z uszami. To skojarzenie jest jak najbardziej poprawne, jednak to nie wszystko, co wchodzi w zakres jego kompetencji. Specjalizuje się również w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz większości narządów zmysłu wyłączając wzrok.

 

Laryngolog NFZ – czym się zajmuje?

 

Częste krwawienia z nosa, długotrwałe oddychanie przez usta, nawracające bóle głowy i uszu to częste objawy, z którymi zawsze warto zgłosić się do laryngologa. Po przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu informacji laryngolog wskazuje dalsze kroki leczenia, do których powinniśmy się zastosować jak najszybciej, aby skutecznie wyleczyć dolegliwości.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych jest płukanie uszu – zwane również irygacją. Jakie objawy świadczą o potrzebie wykonania tej czynności? Szum, inaczej słyszane dźwięki, poczucie “jakby w uchu była woda”. 

Płukanie uszu zapobiega także zatkaniu ich przez woskowinę. Wykorzystuje się do tego celu płyny do płukania, wodę, sól fizjologiczną, oraz specjalne roztwory medyczne. Nadmierna ilość woskowiny może doprowadzić nawet do uszkodzenia słuchu, bóli ucha czy zawrotów głowy. Warto dbać o czystość i higienę uszu.

 

Jakie choroby leczy laryngolog Warszawa Wola?

 

Skierowanie na wizytę u laryngologa wystawia internista lub lekarz rodzinny. Laryngolog może zdiagnozować wiele chorób m.in. niedosłuch, przerost migdałów podniebiennych, uraz i złamanie nosa, chrapanie, czy bezdech senny. Krzywa przegroda nosowa lub problemy ze spaniem przez przegrodę nosową również mogą być konsultowane z lekarzem laryngologiem. 

Ważnym aspektem pracy laryngologa jest diagnozowanie i leczenie wad słuchu. Mogą być to wady wrodzone lub nabyte. Najczęściej pierwszym objawami są problemy ze zrozumieniem wypowiadanych słów przez innych oraz nadwrażliwość na głośne dźwięki. Sposoby leczenia dobierane są zawsze indywidualnie do pacjenta na podstawie objawów i wyników odpowiednich badań. 

Również bardzo częstą diagnozowaną chorobą przez laryngologa jest zapalenie zatok, które objawia się katarem, zaburzeniem węchu, uciskiem i bólem głowy. Najczęściej wywołuje je: palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz czynniki wewnętrzne jak nieprawidłowa budowa zatok i przegrody nosa. Lekarz po zapoznaniu się z objawami może podjąć dalsze kroki leczenia.

Jeśli boli Was gardło, macie problemy z połkaniem jedzenia, napojów czy śliny, a dodatkowo jesteście osłabieni, macie temperaturę powyżej 38 st. C, bóle głowy i powiększone migdałki, to mogą być pierwsze oznaki anginy. Z takimi symptomami można udać się do lekarza laryngologa, aby mógł przeprowadzić wywiad oraz wdrożyć właściwe leczenie. Warto pamiętać, że inaczej jest leczona angina wywołana przez bakterie, a inaczej ta wywołana przez wirusy. Leczenie anginy trwa najczęściej 7-10 dni. Jeśli objawy nie ustępują po tym czasie, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza.

 

Zapisz się na teleporadę do laryngologa:

🔷 22 838 73 64 ⁣⁣⁣⁣

🔷 22 838 86 30 ⁣⁣⁣⁣

🔷 794 692 762 ⁣⁣⁣⁣

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->