Kwarantanna domowa, a izolacja

20 kwietnia 2021

Kwarantanna domowa i izolacja domowa dotyka coraz więcej osób w trakcie pandemii. Głównym celem kwarantanny oraz izolacji jest skuteczne zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19. 

 

Co to jest kwarantanna?

Kwarantanna domowa dotyczy tych osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną COVID-19, wracają zza granicy, mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem lub zostały skierowane na diagnostykę laboratoryjną w kierunku wirusa SARS-CoV-2

Zazwyczaj kwarantanna zaczyna się po telefonie od organu inspekcji sanitarnej. Takie osoby zostają poinformowane o okresie trwania kwarantanny, a ich dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski).

Kwarantanna trwa zazwyczaj 10 dni, ale może również zostać przedłużona. Wszystko zależy od okoliczności, przez które osoba trafiła na kwarantanne. 

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że nie można wychodzić na zewnątrz ze swojego mieszkania – nawet po zakupy, czy na spacer z psem. Na ten okres warto poprosić bliskie osoby, aby kupiły nam niezbędne rzeczy i zostawiły pod drzwiami, bez osobistego kontaktu. O taką samą formę dostawy bezkontaktowej możemy poprosić kurierów i dostawców jedzenia.

 

Co dalej po kwarantannie?

Jeśli podczas przebywania na kwarantannie nie pojawią się objawy mówiące o możliwym zakażeniu COVID-19, automatycznie się ona kończy po upływie określonego czasu. Obecnie nie wykonuje się testów osób bezobjawowych przebywających na kwarantannie. 

Kwarantanna kończy się automatycznie po upływie ustalonego czasu (zazwyczaj 10 dni), chyba że Powiatowy Inspektor Sanitarny zadecyduje o jej skróceniu.

Po odbyciu kwarantanny, jeśli nie wystąpiły objawy świadczące o zakażeniu koronawirusem, można wyjść z domu bez konieczności kontaktu z lekarzem. W dalszym ciągu jednak trzeba pamiętać o zaleceniach dotyczących zakrywania ust i nosa, mycia rąk oraz zachowywania dystansu społecznego.

Jeśli jednak obserwujemy u siebie niepokojące objawy COVID-19 – teleporada z lekarzem POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) jest niezbędna, aby ustalić dalsze kroki leczenia. Można je zrealizować na przykład w naszej placówce.

 

Czym jest izolacja domowa?

Na izolacje kierowane są osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jeśli taka osoba nie wymaga hospitalizacji, może przebywać na izolacji w domu. Jeśli podczas izolacji nie wystąpią żadne objawy świadczące o zakażeniu COVID-19, osoba będzie mogła zakończyć izolacje po tylu dniach, ile zdecydował lekarz. Jeśli jednak objawy się pojawiły, izolacja może zostać wydłużona o 13 dni od dnia wystąpienia objawów.

Podobnie jak przy kwarantannie, podczas izolacji nie możemy wychodzić z domu i zapraszać gości. Powinniśmy codziennie monitorować swój stan zdrowia i w razie pojawienia się objawów lub nasilenia ich, od razu skontaktować się z lekarzem.

 

Co robić po izolacji domowej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które są na izolacji domowej najpóźniej w siódmej dobie odbywania izolacji, otrzymują SMS o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji w warunkach domowych. 

Jeśli chcą Państwo skorzystać z usług naszych lekarzy, prosimy o jak najszybszy kontakt, nie czekając do ostatniego dnia izolacji, ponieważ maksymalny czas oczekiwania na teleporadę jest do 3 dni.

Zapisz się na teleporadę do internisty w naszej przychodni w Warszawie:

🔹  22 838 86 30

🔹 22 838 73 64

🔹 794 692 762

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->