Promieniowanie UV

29 czerwca 2021

Czerwiec oznacza, że coraz częściej wystawiamy skórę na nadmierne działanie promieniowania UV. Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC.

 

  • Promieniowanie UVA – 95% promieniowania UV, które dociera na Ziemię. Niezależnie od pory roku, przenika ono przez chmury i naskórek człowieka i dociera do najgłębszych warstw skóry, wywołując w nich zmiany.
  • Promieniowanie UVB –  5% promieniowania UV, które dociera na Ziemię. Jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale również poparzenia słoneczne, czy zmiany nowotworowe skóry.
  • Promieniowanie UVC – w większości pochłania go warstwa ozonowa atmosfery Ziemi. 

 

Jak chronić się przed promieniowaniem UV?

 

Najważniejszy aspekt ochrony przed UV to kremy z odpowiednio dopasowanym filtrem chroniące skórę. Są istotne nie tylko na wakacjach i podczas opalania, ale również przy codziennym kontakcie ze słońcem, nawet tym występującym przez szybę samochodu lub biura. 

Na twarz bez względu na karnację najlepiej nakładać krem z SPF 50 – opóźni to również proces starzenia skóry i powstawania zmarszczek. Najlepiej odnawiać warstwę kremu ochronnego na skórze co 2-3 godziny.

Warto również pamiętać o oczach. Najlepiej chronić je nosząc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z m.in. filtrem UV, powłoką antyrefleksyjną i filtrem polaryzacyjnym.

Ważne jest także wycieranie mokrej skóry podczas przebywania na słońcu, gdyż krople wody pozostające na ciele, działają jak mikrosoczewki skupiające promieniowanie słoneczne. Może to doprowadzić do miejscowych uszkodzeń skóry i poparzeń lub znacząco zwiększyć ryzyko ich powstawania.

 

Aby chronić organizm przed przegrzaniem, udarem i nadmiernym wysuszeniem – najlepiej jest stosować nakrycia głowy z oddychających materiałów. Wychodząc na dwór, warto zakładać czapki, kapelusze lub chustki na głowę. 

 

W naszej przychodni medycznej Warszawa Wola możecie omówić zastanawiające Was zmiany skórne z dermatologiem na nfz Warszawa.

Zapisz się na wizytę dermatologiczną w naszej przychodni, Warszawa Muranów:

🔹 22 838 86 30

🔹 22 838 73 64

🔹 794 692 762

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->