Rola skóry w organiźmie człowieka

19 lipca 2019

Organizm człowieka wykorzystuje skórę jako warstwa ochronna, chroniąca przed działaniem środowiska zewnętrznego. Jednocześnie skóra jest największym organem naszego ciała, a jej powierzchnia u dorosłego człowieka sięga nawet 2 m2. Ze względu na ciągły kontakt z otoczeniem, skóra pełni wiele funkcji w codziennym życiu każdego z nas, m.in.: chroni przed temperaturą, przed obrażeniami mechanicznymi takimi jak uderzenia, uciski tarcia oraz przed promieniowaniem szkodliwym dla naszego organizmu. Dodatkowo zapewnia ochronę przed substancjami chemicznymi i drobnoustrojami.

Termoregulacja skóry

Oprócz funkcji obronnych skóra człowieka uczestniczy w wielu procesach, m.in. w termoregulacji. Organ skórny pozwala na wydalanie, wchłanianie różnych substancji oraz odbiera i przekazuje bodźce do układu nerwowego. 

Ochronne działanie skóry

Prawidłowe działanie skóry pozwala na ochronę przed różnymi patogenami, pozwala na eliminowanie skażonych komórek oraz unieszkodliwianie komórek nowotworowych. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość pozwala na wzmocnienie struktury tkanek skóry, co skutkuje utrzymaniem prawidłowej odporności każdego z nas.

Ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania odgrywa regularność w badaniach. Z pomocą przychodzą placówki takie, jak przychodnia NFZ Warszawa a m.in. w przychodna Wola można skorzystać z usług dermatologa Warszawa nfz i zrobić kompleksowe badania.

Posted in Artykuły
Zadzwoń