Szczepienia COVID-19

16 lutego 2021

Od stycznia 2021 roku ruszyły powszechnie dostępne szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Według Ministerstwa Zdrowia szczepionki są bezpieczne, zatwierdzone przez polskie oraz unijne instytucje.

Według obecnej wiedzy medycznej – szczepionki przeciwko COVID-19 są jedną z najbardziej skutecznych metod chroniących przed koronawirusem.

 

Jak działa szczepionka na koronawirusa?

Szczepionka na COVID-19 wyzwala w organizmie człowieka produkcję przeciwciał. Stymuluje również komórki odpornościowe, aby mogły chronić przed zakażeniem koronawirusem. 

Szczepionka koronawirusa opracowana przez Pfizera, która trafiła do Polski, opiera się na mRNA kodującym białko wirusa. 

Szczepionki mRNA uważane są za szczepionki nowej generacji o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Szczepionka mRNA nie wywołuje choroby COVID-19 i nie modyfikuje DNA. Cząsteczka RNA po stworzeniu białka zostaje degradowana, a układ immunologiczny niemal natychmiast reaguje produkcją odpowiednich przeciwciał. Możemy zatem określić ją jako „informację z instrukcją” wysyłaną do naszego organizmu, aby umiał on rozpoznać i bronić się samodzielnie przed chorobą w momencie zagrożenia.

 

Jak można się zgłosić na szczepienie?

Od początku stycznia można zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
W momencie, gdy szczepienia będą dostępne dla naszej grupy – zostaniemy poinformowani o tym mailowo.

Osoby powyżej 70 roku życia nie muszą wypełniać formularza – mogą bezpośrednio zgłosić się na szczepienie na koronawirusa.

 

Jak zapisać się na szczepienie?

Na szczepienia przeciwko COVID-19 można zapisać się na 4 różne sposoby:

  • Całodobowa i bezpłatna infolinia 989

Dzwonimy na infolinię NFZ i korzystamy z możliwości zapisania siebie lub osoby bliskiej z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Jeśli podamy numer telefonu, otrzymamy SMS-em potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

  • e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl

Po zalogowaniu system zaproponuje 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu lub będziemy mogli wyszukać inny punkt szczepień, który nas interesuje. Po rezerwacji terminu otrzymamy powiadomienie SMS-em.

  • Bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień

Wyszukujemy konkretny punkt szczepień, bezpośrednio kontaktujemy się z nim i zapisujemy na szczepienie. Mapa punktów szczepień dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/ 

  • Wysłanie SMS na numer 664 908 556

Wysyłamy SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie

Następnie otrzymamy wiadomością zwrotną z dalszymi krokami postępowania.

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->