Szczepienia w przychodni

30 kwietnia 2021

W naszej przychodni w Warszawie przeciwko COVID-19 szczepimy obecnie 4 szczepionkami firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Różnice w tych szczepionkach są w większości w technologi produkcji oraz skuteczności. Niektóre ze szczepionek wymagają też innego dawkowania.

Szczepionka Pfizer

Szczepionka Pfizer to amerykańsko-niemiecka szczepionka mRNA. Oznacza to, że Szczepionka mRNA nie wywołuje choroby COVID-19 i nie modyfikuje DNA. Cząsteczka RNA po stworzeniu białka zostaje degradowana, a układ immunologiczny niemal natychmiast reaguje produkcją odpowiednich przeciwciał. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach z 21-dniowym odstępem czasu, a jej skuteczność wynosi do 95%.

Przeciwwskazania do szczepienia to między innymi: uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działania niepożądane, które mogą się pojawić to między innymi: ból w miejscu szczepienia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, osłabienie, gorączka. Najczęściej objawy utrzymują się do 2 dni.

Szczepionka Moderna

Szczepionka Moderna to amerykańska szczepionka mRNA. Podawana jest w dwóch dawkach z 28-dniowym odstępem czasu, a jej skuteczność wynosi do 94%.

Przeciwwskazania do szczepienia to uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działania niepożądane, które mogą się pojawić to między innymi: ból w miejscu szczepienia, zmęczenie, ból głowy, nudności, osłabienie, gorączka.

Szczepionka AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca to brytyjska szczepionka wektorowa. Oznacza to, że bazuje na fragmentach aktywnych wirusów, które zostają poddane modyfikacji, by wywołać odpowiedź immunologiczną przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Podawana jest w dwóch dawkach z 4-12 tygodni odstępem czasu, a jej skuteczność wynosi do 79%.
Przeciwwskazania do szczepienia to uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Działania niepożądane, które mogą się pojawić: ból głowy, zmęczenie, nudności, ból mięśni.

Szczepionka Johnson&Johnson

Szczepionka Johnson&Johnson jest niemiecką szczepionką wektorową. Podawana jest w jednej dawce, a jej skuteczność wynosi do 66%. Przeciwwskazania do szczepienia to uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Warto pamiętać, że każda ze szczepionek przeciwko COVID-19, które są oficjalnie wprowadzone na rynek, są bezpieczne, należycie przebadane, chronią nas przed koronawirusem i pomagają w walce z globalną pandemią. W przychodni Warszawa Wola możecie zapisać się na szczepienia przeciw COVID-19.

Posted in Artykuły
Call Now Button
-->