Krwotok z nosa

13 lutego 2020

Na pewno wielu z Was chociaż raz przytrafił się krwotok z nosa. Jest to dość powszechna dolegliwość, ponieważ nos posiada dużą ilość naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na różne uszkodzenia. Przyczyny mogą być różne — przemęczenie, osłabienie, uraz mechaniczny, a czasami może być objawem poważniejszej choroby, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Krwotok z nosa — pierwsza pomoc⁣

⁣Usiądźcie w wygodnym miejscu i pochylcie głowę w dół, aby krew swobodnie mogła wypłynąć na zewnątrz. Nie zaleca się odchylanie głowy do tyłu, ponieważ krew spływa do gardła, co może spowodować zachłyśnięcie lub wymioty. Jeśli poczujecie krew w ustach, wyplujcie ją, aby nie spłynęła głębiej.

Przyłóżcie zimny kompres do karku, spowoduje on obkurczenie się naczyń krwionośnych, zmniejszenie krwotoku i przyniesie ulgę. Dodatkowo uciśnięcie skrzydełek nosa tuż poniżej kości nosa pomoże zatamować krwawienie. Kiedy krew przestaje wydobywać się na zewnątrz, przez ok. 4 godziny nie powinniście mocno wydmuchiwać nosa, aby nie naruszyć skrzepu. Warto dbać o nawilżenie naszej błony śluzowej nosa, ponieważ pomoże to zapobiec krwawieniom w przyszłości.

Liczcie czas — jeśli krwawienie nie ustępuje po 20 minutach, konieczna będzie pomoc lekarza.

Posted in Artykuły
Call Now Button